Obróbka to inaczej proces. Proces ten polega na przetworzeniu danego surowca w gotowy produkt. Można to zrobić za pomocą odpowiednich narzędzi albo konkretnych maszyn wytwórczych, zwanych potocznie obrabiarkami. Swoje zastosowanie znalazła główne w przetwórstwie metali, drewna i tworzyw sztucznych. Osobną gałęzią obróbki jest przetwórstwo spożywcze, które zajmuje się między innymi pasteryzacją, ale to też wszelkie czynności, które robimy na co dzień w naszych domach, takie jak suszenie czy zamrażanie.
Obróbka metali jest to to proces, którego zamierzonym efektem końcowym jest całkowita zmiana danego przedmiotu i nadanie mu nowych cech. W przypadku metali mamy do czynienia ze zmianą zarówno cech fizycznych, jak i chemicznych, wszystko według ustalonych wymagań. Dzięki temu procesowi można modyfikować kształt, wymiary, gładkość czy twardość metalu.
Przemysł ten jest już tak dalece rozwinięty, że możemy wyróżnić kilka podstawowych metod obróbki metali. Należy do nich między innymi obróbka chemiczna, plastyczna albo obróbka skrawaniem. Co ciekawe, obróbka plastyczna była znana już około 3000 lat przed naszą erą, a dziś jest uznawana za jedną z najważniejszych technologii obróbki metali. Proces ten wykorzystuje się głównie w produkcji samochodów, których z roku na rok przybywa na światowych drogach. Obróbka chemiczna zaś służy w szczególności do wytwarzania ochronnej powłoki zwiększającej odporność metalu i chroniącej go od korozji.